Бързо запаметяване
Подобряване на концентрацията
Бързо смятане на ум
Аналитично мислене с творчески маниер
Лесно възприемане на нова информация
Играта не е просто забавление, но и своеобразно и много ефективно училище.
Ако някога сте се удивлявали на изражението на концентрация върху лицето на дете, което се опитва да натика кубче в квадратна дупка или да улови сапунено балонче преди да се е спукало. То вече сте разбрали, че времето за игра не е просто забавление, но и своеобразно и много ефективно училище.
Ето едно любопитно ръководство за това как играят децата през различните възрасти и за играчките, които ги забавляват и им помагат да разберат света. Да усвоят важни социални и емоционални умения и да стимулират бързо развиващия им се мозък.
Как играят бебетата
Играта през първата година от живота е свързана предимно с изследване. Бебетата използват петте си сетива, за да опознаят интересния нов свят, който ги заобикаля:
Дали един предмет е твърд или мек?
Лепкав или бодлив?
Какво се случва, ако го изпусна?
Или го ако го сложа в устата си?:)
Повечето игри, в тази възраст, се изразяват във „вкусване“, разклащане, удряне или изпускане.
С развиването на всяко ново двигателно умение, играта става по-координирана и сложна. Например:
- На около 4 месечна възраст, бебетата започват да посягат и да хващат предмети, като дрънкалки или вашите обеци (внимавайте:😊))).
- До 6 или 7 месеца те могат да прехвърлят дрънкалки от една ръчичка в друга.
- На около 9 месеца фината моторика започва да се развива и бебето започва да хваща и по-малки предмети, като блокчета и други малки играчки, подходящи за възрастта.
- През това време играта обикновено е самотно занимание, но заниманията рамо до рамо с други бебета и имитирането на любимите хора са характерни за децата до навършването на годинка.
Засега вие сте любимата играчка на вашето бебе. Случвало ли ви се е да „вдъхвате живот“ на кукла и да я карате да танцува пред лицето на вашето бебе, само за да го предизвикате да посегне и да я сграбчи😊?
Тези взаимодействия помагат на вашето бебе да научи за езика, социалните отношения и причинно-следствената връзка. След като бебетата започнат да разбират как Нещата в околната среда се свързват помежду си, какъв вкус и мирис имат, как звучат и какво е усещането им при допир, бебетата са готови за следващия етап на развитие: да разберат как Нещата функционират.
Умни играчки за бебета
- Музикални въртележки за кошарка. Танцуващите над главата на бебето цветни предмети, докато лежи в креватчето, стимулират зрението и развиват вниманието му. Избирайте такива с огледални части по тях за допълнително забавление.
- Огледала. Първоначално вашето бебе ще бъде очаровано от променящото се лице и изражения, които го гледат от огледалото. С течение на времето то ще разбере, че усмихнатото бебе, което го гледа от огледалото, всъщност е отражението му. След като това се случи, започва голямото себеопознаване, докато бебето научи за частите на тялото и къде се намират.
- Рингове. Тази класическа играчка разполага с конус, който пасва на различни по размер цветни рингове. Отначало бебетата се забавляват като хващат, дъвчат и хвърлят ринговете. По-късно те започват да се опитват да ги нижат, преценявайки поредността им, като така усъвършенстват фината моторика. Ринговете могат да послужат и за запознаване на бебето с цветовете и броенето.
- Проходилки. Те помагат за баланса и развитието на големите мускули, докато вашето малко дете преминава от пълзене в стил „тюлен“ до първите изправени стъпки. Колкото повече бебето бута и дърпа, толкова повече работят мускулите, необходими, за да го превърнат по-късно в бегач, катерач или плувец😊. Веднъж проходили, децата могат да ги използват, за да контролират нарастващата си скорост.
Как играят децата 1-3 годинки:
Малките деца започват да осъзнават функционирането на предметите. Обичат да подреждат кубчета, да бърборят в телефон играчка или да готвят сложни ястия в детската си кухня😊. Концепцията за игра „на ужким“ започва точно сега.
Това полага основата за играта в предучилищна възраст, когато използването на таймера на фурната в кухнята за игра или звъненето на звънеца в мнима пожарна кола показва нарастващото разбиране на вашето дете, че всеки елемент има някаква цел.
Вашето малко дете също ще започне да различава цветовете и формите. Затова избирайте играчки, които са ярки, цветни и забавни, за допълнително стимулиране на сетивата. До 2-годишна възраст повечето малки деца могат да ритат топка, да рисуват драскулки с пастел или по-дебели моливи, както и да изграждат малки кули. До 3-годишна възраст те вече могат да нареждат прости пъзели и да карат балансьор или колело с помощни колелета.
В този първи период, очаквайте множество повторения на всяка игра, тъй като по този начин малките деца овладяват нови умения и чувстват, че имат известен контрол над света около тях.
Умни играчки за малки деца (1-3 годинки)
Топки. Независимо каква е играта с топка – ритане, подхвърляне, целене, тя насърчава грубите двигателни умения, координацията между ръцете и очите и сръчността.
Играчки за сортиране по форма. Пъзели с наместване, играчки с дупки за сортиране по форма и др. развиват координацията между ръцете и очите и уменията за решаване на проблеми.
Механични играчки. Изскачащите играчки и кутиите с копчета, бутони и лостове насърчават фините двигателни умения, решаването на проблеми и учат децата да правят причинно-следствени връзки.
Ролеви игри. Кухни за игра, лекарски комплекти и други професионални комплекти помагат на децата да научат как работи светът, като имитират вашите действия и тези на другите възрастни. Куклите и плюшените любимци насърчават играта на преструване (може би чаено парти за плюшени мечета?) и подпомагат социалното и емоционалното развитие, като учат децата как да изразяват емоции и да се грижат за нещо, което обичат.
Как играят 3-5 годишните:
Бебетата изследват света с петте си сетива.
Тодлърите (1-3 годинки) започват да се интересуват как света функционира. Сега, като деца в предучилищна възраст, те ще използват играчките и другите предмети по тяхното предназначение. Но също така ще си представят свят от други възможности за тях. Одеяло, хвърлено върху масата, веднага се превръща в индианска палатка.
Моделиращата глина може да се използва за приготвяне на пайове за пица, които вие непременно „трябва да опитате мамо и тате😊“ .
За дете в предучилищна възраст светът се превръща в вълшебно място без ограничения – а самото то е господар и създател на всичко това. Много деца на тази възраст смятат. Че имат магически сили, че могат да се бият с „чудовища“ и да спечелят, или да се превърнат в принцеси, феи и други причудливи създания.
Често вашето дете в предучилищна възраст ще се опитва да ви въвлече във своите фантазии и ще очаква от вас „съучастничество“. Също така през това време може да се „появят“ въображаемите приятели.
Този тип фантастична игра е от решаващо значение за развитието на децата, защото им помага да работят върху своите страхове, тревоги, надежди и мечти.
Освен всичко друго светът за малкото дете е и сцена, така че очаквайте да чувате често неустоимото – „мамо, тате, гледайте!“ докато вашето дете научава номер след номер и търси вашето одобрение и подкрепа за всяко ново постижение.
Засилва се желанието на детето да комуникира с другите и съответно съвместната игра, споделянето и редуването, стават част от света му.
Играта „на ужким“ става по-сложна.
Познанията на децата за света са по-напреднали, така че не се изненадвайте, ако вашето дете в предучилищна възраст знае точно как да работи с електронни джаджи или да управлява електрически играчки (като радиоуправлявана кола или видеоигра).
Самата игра става по-физическа. Защо просто да ходят, когато могат да скачат, да се търкалят или да бягат лудешки, за ваше спокойствие и радост::::😊))))
Умни играчки за деца 3-5 годинки
Изкуства и занаяти. С подобряването на фините двигателни умения дейности като държане на пастел, рисуване на семейни портрет, рязане/лепене укрепват координацията, насърчават креативността и увереността на детето.
Пъзели. Пъзелите помагат за развиване на координацията и сръчността и учат на пространствени взаимоотношения (където елементите са във връзка с други елементи) и логическото мислене.
Как играят децата на 7+ годинки:
Децата в началното училище вече знаят много за света около тях и на този етап се насочват към овладяване на умения, които някога са ги предизвиквали, като игра на футбол или сплитане на косата на приятелка.
Това също е времето, в което талантите и интересите се засилват – спортове, музикални инструменти, рисуване, балет и др.
Физическите способности, като груба и фина моторика се усъвършенстват. Децата се учат да карат велосипеди, ролери, ски, скейтборд. Изкуствата и занаятите стават по-сложни и едно дете може да прекара часове в тъкане на гривни за приятелство или рисуване на комикси.
Взаимоотношенията с връстниците придобиват все по-голямо значение и детето ви може все по-често да предпочита играта с приятелите си, пред тази с вас😊. Но не забравяйте, че дори когато детето ви расте, вие все още сте най-важният партньор в играта – така че опитвайте се да намирате малко време един на един. Семейните настолни игри са добра идея.
Умни играчки за големи деца
Въже за скачане. Чрез прескачане на въже с приятели, децата се научават да се редуват и да се разбират с връстниците си. Скачането на въже и координацията, която изисква, насърчават голямо двигателно развитие и усъвършенстват уменията за решаване на проблеми.
Смарт картите, мемори картите, игрите тип Добъл, война, настолните игри като дама или шах учат на стратегия, редуване, правила за преговори и честна игра. Насърчете сътрудничеството и помогнете на детето си да се научи да управлява емоциите, които идват с победата и съответно със загубата.
Музикални инструменти. Да се научиш да свириш на пиано, цигулка, китара или друг инструмент насърчава слуховата памет и фините двигателни умения и помага за изграждане на умения за концентрация.
Научни играчки. Комплекти по химия, бинокли, телескопи или други играчки, които насърчават откриването и решаването на проблеми, помагат за подобряване на математическите и научните умения и развиват въображението.
Перфектната играчка: Вие
Много от изброените дотук дейности са самостоятелни, но не подценявайте ролята си.
В крайна сметка вие сте човекът, който дава на малкото човече инструментите, нужни му на всеки етап от развитието, за да открие света и своето място в него.
И когато седите рамо до рамо с децата си и рисувате, оцветявате или четете истории, вие им давате необходимото внимание, за да изградят самочувствието си и да се чувстват уверени и обичани. И да гледат на света като на сигурно и прекрасно място.
Играчките са инструмент, който помага на децата да се развиват, но родителите са тези, които подхранват, осигуряват и насочват този растеж.
Запознайте се с нашите програми, като посетите : Ваучери за отстъпка
Запознайте се с нашите програми, като посетите: Ваучери за отстъпка
Източници:
Theedadvocate.org – 7 benefits of stem education
Mdpi.com – STEM Education in Secondary Schools
Stemeducationjournal.springeropen.com – Study of afterschool STEM programming
Thetechedvocate.org – The many benefits of stem education