Хранене
Mисията нa Фондация „За Семейството и Децата“ да образова, изгради общност и да предостави на родителите инструментите, необходими за пълноценното развитие на децата им.
В настоящата статия е представен поглед върху връзката между ранния дефицит на хранителни вещества и дългосрочната мозъчна функция. Познанaвателните умения и производителността на детето. Прегледът е базиран на изследвания от страни с ниски и средни доходи.
Ако разгледаме животинските модели, те ясно демонстрират значението на адекватното хранене за невроразвиващите процеси, като пролиферация на неврони и миелинизация, които са особено интензивни през бременността и кърмаческата възраст.
Няколко фактора влияят върху това дали дефицитът на хранителни вещества през този период би причинил трайни когнитивни дефицити при хората. Включително взаимодействието на детето с околната среда. Периодът и степента на недостиг на хранителните вещества, както и възможността за възстановяване.
Всички тези фактори трябва да се вземат предвид при интерпретирането на бъдещи изследвания в тази посока.
Някои видове хранителен дефицит доказано влияят на развитието на мозъка, включително тежко или хронично недохранване, дефицит на желязо и йоден дефицит.
Редица проучвания доказват, че стратегии като йодиране на соли и прахове с микроелементи подобряват тези условия. Но преките доказателства за тяхното въздействие върху развитието на мозъка са оскъдни.
Допълнителни изследвания се правят и по отношение на приема на хранителни добавки обогатени с желязо и други незаменими мастни киселини по време на бременност и кърмене.
Адекватното хранене е много важно условие за нормалното развитие на мозъка, особено през периодите на бременност и кърмене, които са решаващи за формирането на мозъка.
През тези периоди се полага основата за развитието на когнитивните, двигателни и социално-емоционални умения на детето през детството и зрялата му възраст.
Така хранителните дефицити през бременността и кърмаческата възраст вероятно ще окажат влияние върху познавателните способности. Поведението и производителността както през ученическите години, така и в зрелостта.
Фокусирането върху този ранен период, с цел предотвратяване на недостига на хранителни вещества може да има дългосрочни и широкообхватни ползи за цялото общество.
Приблизително 22 дни след зачеването нервната плоча започва да се огъва навътре, образувайки нервната тръба, която формира централния и гръбначния мозък.
декватното хранене е особено важно още в тези първи седмици, тъй като образуването на нервната плоча и нервната тръба се нуждае от хранителни вещества като фолиева киселина, мед и витамин А.
Седем седмици след зачеването в невронната тръба започва усилено клетъчно делене, вследствие на което се създават множество нервни клетки (неврони) и глиални клетки (предпазват невроните и ги задържат заедно).
След създаването си всеки неврон мигрира към своето място в мозъка, където от клетъчното му тяло израстват израстъци – аксони и дендрити.
Тези разклонени израстъци осъществяват връзки (синапси) с други нервни клетки, чрез които нервните сигнали преминават от една клетка в друга.
Тези процеси на невроразвитие започват по време на бременността и продължават през ранната детска възраст.
Групи неврони образуват пътища, които се усъвършенстват чрез програмираното елиминиране на част от клетките и връзките. Около половината от всички клетки, които се произвеждат в мозъка, впоследствие умират през детството и юношеството.
Част от това усъвършенстване на нервните пътища зависи от опита на детето, или с други думи, приноса на заобикалящата го среда. Активираните нервни клетки и връзки се задържат и укрепват, докато тези, които не се използват, се елиминират.
Смята се, че това е един от основните механизми на мозъчната пластичност, позволяващ на мозъка да се организира. За да се адаптира към околната среда, и да се реорганизира – за да се възстанови от нараняване по време на развитието.
Въпреки че необходимостта от хранителни вещества за развитието на мозъка е очевидна, степента, в която липсата или недостигът им по време на бременността и периода на кърмене води до дългосрочни ефекти върху мозъчната функция, все още не е ясна. Действителното въздействие зависи от няколко фактора, включително
1) опитът на детето и приносът на околната среда,
2) моментът и продължителността на лишаване от хранителни вещества,
3) степента на недостиг на хранителни вещества и
4) възможността за възстановяване на липсите.
Адекватното хранене може да се счита за аспект на околната среда, който е нужен на мозъка за нормалното му развитие. Но среда с лошо качество и липса на разнообразни сензорни и социални стимули също нарушава някои от процесите на невроразвитието подобно на лишаването от хранителни вещества през периода на ранното детско развитие.
Дефицитът на хранителни вещества е по-вероятно да се отрази негативно на развитието на мозъка, ако се случи през период, когато нуждата от това хранително вещество за невроразвитието е висока. Различни хранителни вещества са необходими за различните процеси на невроразвитие.
Всеки процес се случва в различни, припокриващи се периоди от време в различни мозъчни области. За изясняване на връзката между храненето, развитието на мозъка и неговите механизми са необходими още изследвания, свързани със специфичните хранителни вещества. Процесите при които те са нужни, периодът и конкретните мозъчни области.
Има много доказателства за това, че развитието на мозъка може да бъде нарушено, при умерен до тежък дефицит на хранителни вещества, но когато дефицитът е лек до умерен, може да не даде отражения.
Редица хомеостатични механизми до известна степен предпазват плода и развиващия се мозък от недостиг на хранителни вещества.
Например, в случай на плацентарна недостатъчност, когато не са налични достатъчно хранителни вещества и кислород, сърдечният дебит на плода се преразпределя така. Че притокът на кръв към периферните тъкани намалява, а притокът на кръв към мозъка, надбъбречните жлези и сърцето се увеличава.
Това води до нормален мозъчен растеж, дори когато общият растеж на плода е забавен. Друг механизъм, който до известна степен предпазва плода от дефицит на желязо, е повишеният трансфер на желязо през плацентата от майчиния организъм.
Това може да доведе до силно понижаване нивото на желязо при майката и анемия, затова през бременността се правят редовни кръвни изследвания. За всяко хранително вещество има праг, при който дефицитът води до увреждане на детето.
Точно къде е този праг е важен въпрос, на който трябва да се отговори за всяко хранително вещество поотделно.
В обобщение, по-голямата тежест на хранителния дефицит увеличава както вероятността от отрицателни ефекти върху развитието на мозъка, така и вероятността за положителен отговор към приема на хранителни добавки.
Потенциалът на мозъка за възстановяване от ранни увреждания е широко проучен в контекста на неврологично увреждане през периода на развитие. Когато определена част от мозъка е „повредена“ през ранния етап на развитие, възстановяването става по три начина, в зависимост от момента на увреждане и от последващия опит.
Първо, има промени в организацията на останалите непокътнати вериги в мозъка, включващи генерирането на нови синапси в съществуващите пътища.
Второ, развива се нова схема, която не е съществувала преди увреждането.
Трето, генерират се неврони и глии, които заместват увредените неврони и глии.
В случай на мозъчни промени, причинени от недостиг на хранителни вещества, възстановяването е възможно, ако хранителните вещества станат достъпни докато все още протичат процесите на растеж и развитие на мозъка.
В допълнение към натрупването на хранителни вещества, подобрените сензорни, езикови и социални взаимодействия също могат да улеснят възстановяването.
Данните от проучването на недохранени корейски сираци на възраст под 2 години и деца, изпитващи недостиг на хранителни вещества още преди раждането си, но получили възможност за адекватно хранене и здравни грижи след това, показват.
Че колкото по-рано се подобрят условията на хранене, толкова по-голяма е ползата; и че някои, но не всички , от негативните ефекти на ранното недохранване върху развитието на мозъка. Може да бъдат обратими чрез последващо подобряване на храненето, здравеопазването и обогатената среда.
Изключително важно е детето да се храни адекватно и пълноценно през бременността и ранната детска възраст. Така процесите на развитие на мозъка имат на разположение необходимата енергия, протеини, мастни киселини и микроелементи, необходими за полагане на основата за мозъчната функция през целия живот.
Добре храненото дете взаимодейства по-пълноценно близките си и с околната среда по начин, който осигурява опит, необходим за оптималното развитие на мозъка.
Децата, които не се хранят адекватно, са изложени на риска да не постигнат своя потенциал за развитие на когнитивните, двигателните и социално-емоционалните способности.
Тези способности са тясно свързани с академичните постижения и икономическата производителност. Следователно предотвратяването или преодоляването на загубите в развитието в ранна детска възраст е от решаващо значение за насърчаване на икономическото развитие в районите с ниски и средни доходи. Както и за намаляване на икономическите различия в районите с високи доходи.
Изключителното кърмене на бебето през първите 6 месеца от живота му и продължаване на кърменето след това, заедно с адекватно допълнително хранене, подобряват когнитивното развитие на детето.
Приемането на желязо и фолиева киселина през бременността също са доказали ефекта си за развитието на невралната тръба.
Гледайте някои от любимите ни образователни видеоклипове за храненето.
Съвети за безопасност на партита за родители
Педиатърът Benjamin D. Hoffman, MD, FAAP, споделя AAP съвети за безопасност на децата за празнични събирания.
Как правилно да храните с бутилка
Най-добрите практики за хранене на бебето с бутилка, безопасно хранене и специална възможност за комуникация с бебето.
Колко време трябва да кърмим бебето си?
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва изключително кърмене на бебето до 6-месечна възраст. С продължаване на кърменето заедно с подходящи допълващи храни до две години (или повече).
Кога бебето ми да започне да се храни с твърди храни?
Много експертни здравни организации препоръчват да изчакате, докато детето ви навърши поне 6 месеца, преди да започнете с твърди храни. Това дава време на храносмилателната система на бебето да узрее и ще гарантира, че вашето бебе е готово за развитие за твърда храна. За повече информация посетете Kellymom.com за ресурси и информация.
Възможно ли е да имам кърма, ако съм спряла или никога не съм кърмила?
Да! Ако бебето е под 4 месеца, може да е по-лесно, обаче, майките с по-големи бебета също могат да релактират и да увеличат доставката на мляко. Прочетете повече тук>>
С какви твърди храни да захраните бебето?
Според Академията по хранене и диететика следният списък е подходящ за деца на възраст 6 месеца или по-големи, за да започнат първи храни. 6 месеца:
Кога бебето ми може да приема различни видове мляко ( от крава, овца, коза и други)? ?
Кога детето ми може да приема морска храна?
За повечето бебета лекарите препоръчват да се изчака до 9 месеца за въвеждане на риба (като морски език или сьомга) и 12 месеца преди да се опитат черупчести (като скариди, миди и омари). Това е така, защото тези, особено черупчестите, са сред най-добрите храни, които причиняват алергии – и изчакването, докато имунната система на вашето бебе бъде по-развито, може да намали риска от реакция.
Въпреки че това все още е доста противоречива тема, много лекари препоръчват да изчакате още по-дълго – до 3 години – да започнете бебето си с черупчести мекотели, ако в семейството ви се появят тежки алергии, ако бебето вече е проявило признаци на алергия към други храни , или е имал симптоми на сезонни алергии, екзема или астма. Ако се притеснявате, говорете с вашия педиатър за това какво е подходящо за вашето дете. Научете повече
Какви са най- добрите източници на протеини за моето дете?
Какво представлява здравословното хранене?
Здравословният начин на хранене е този, който осигурява достатъчно количество от всеки основен хранителен елемент от хранителни вещества с плътна храна, съдържа разнообразие от храни от всички основни групи храни и се фокусира върху балансирането на консумираните калории с изразходваните калории, за да ви помогне да постигнете и поддържате здравословно тегло . Научете повече
Трябва ли детето ми да приема плодови сокове?
Няма хранителна причина детето ви да се нуждае от плодов сок. Сокът е концентриран източник на калории. Ако все пак давате сок, уверете се, че това е 100 процента пастьоризиран сок и предлагайте не повече от 200 грама на ден на деца на възраст от 1 до 6 години. За възраст от 7 до 18 години ограничете сока от 250 до 250 грама на ден. Научете повече
Колко междинни закуски трябва да има детето?
Нормално е малките деца да искат храна на всеки три или четири часа. Експертите предлагат да предлагате закуски по средата между храненията. Предоставянето на леки закуски на редовни интервали помага да се предотврати преяждането по време на хранене или отказът от хранене. Научете повече
Притеснявам се, че детето ми е с наднормено тегло - Какво да правя ?
Ако смятате, че детето ви е с наднормено тегло, първо говорете с лекаря на детето си. Лекарят на детето ви ще следи теглото и височината на детето ви в таблиците за растеж, за да реши дали растежът му е подходящ. Научете повече
Притеснявам се, че детето ми не се храни достатъчно - Какво да правя ?
Важно е да осъзнаете, че частта на детето обикновено е много по-малка от тази на възрастен. Вашето дете може да получава достатъчно храна, за да бъде здраво и да расте нормално. Апетитът и приема на храна са различни в различните възрасти и могат да бъдат засегнати, ако детето ви е болно или има хронично заболяване. Научете повече