Бременност
Mисията нa Фондация „За Семейството и Децата“ да образова, изгради общност и да предостави на родителите инструментите, необходими за пълноценното развитие на децата им.
Още преди бебето Ви да се роди, Вие оказвате влияние върху развитието му! Начинът Ви на живот, хранителните навици, здравословното Ви състояние и дори часовете сън…….всичко това влияе върху мозъкът и тялото на растящото във Вас бебе.
1-вият триместър е жизненоважен
… Още в ранните седмици на бременността, започва формирането на органите и системите на плода! На 6 седмици Вашият малък ембрион е завършил началните етапи от развитието на сърцето, главата, очите, гръбначния стълб, ръцете и краката си! Удивително е колко бързо оплодената яйцеклетка ще се превърне в съвършено малко човече през тези вълшебни 9 месеца, както и е удивително колко много неща можете да направите Вие СЕГА, за да повлияете благотворно върху неговото развитие!
По време на бременността тялото на жената преминава през много промени. Това са физически промени – промени в нивата на хормоните и в настроенията, в кожата, косата; както и психологични промени – осъзнаване на новата роля, която ще изпълнява до живот – ролята на Майка!
Поддържането на бъдещата майка в добро физическо и психическо състояние е от ключово значение както за нейното собствено благосъстояние, така и за растящото в нея дете.
Когато планувате бременност, има някои неща, които бихте могли да направите, за да подготвите по-добре себе си и тялото си за създаване на здравословна среда за бебето.
Споделете с Вашия гинеколог плановете си за зачеване, и обсъдете с него какви стъпки може да предприемете, за да се подготвите за бременността, в зависимост от конкретното ви състояние – възраст, килограми, медицинска история и т.н.
Когато планирате бременност е силно препоръчително да избягвате алкохол, никотинови продукти и други наркотични и лекарствени вещества, тъй като при настъпване на бременност, за нея се разбира обикновено чак след няколко седмици.
През тези първи седмици, приемът на подобни вещества може да навреди на плода.
Други стъпки, които ще Ви помогнат да се подготвите за бременността са – ограничаване приема на кофеин и поддържане на здравословно тегло.
Важно е да говорите с Вашия лекар за възможностите си и да потърсите подкрепа от други (консултанти и / или групи за подкрепа).
След като вече сте бременна, поддържането на оптимално здравословно състояние е най-добрият залог за пълноценното развитие на Вашето бебе. Не става въпрос просто за прием на витамини за бременни; Вашето здраве се определя и от Вашето емоционално благополучие, безопасност, хранене и подкрепа от околните.
Препоръчва се бременните жени да приемат 1800 калории през първия триместър, 2200 през втория триместър и 2400 през третия (в зависимост от теглото на жената и съветите на наблюдаващия лекар). Здравословната балансирана диета също е изключително важна, за да сте сигурни, че приемате достатъчно витамини и минерали, за да подпомогнете развитието на бебето.
Препоръчва се бременните жени да ядат около 200гр. зърнени храни, 2-3 чаши зеленчуци. 2 чаши плодове, 170гр. протеин, 3 чаши млечни продукти, и да приемат поне 2 литра вода на ден. Избягването на алкохол, кофеин, забранени вещества и противопоказни медикаменти / лекарства, които не се препоръчват за бременни жени/, също е изключително важно за здравето на Вашето бебе.
Консултирайте се с Вашия лекар, ако имате въпроси относно това какви лекарства можете да приемате, докато сте бременна. Дори при разнообразно хранене приемът на пренатален витамин може да се окаже желателен, особено през зимните месеци.
Пренаталните витамини често включват фолиева киселина, витамин – ключ за създаване на червени кръвни клетки. Достатъчният прием на този витамин е критичен в ранните срокове на бременността, защото неговият дефицит в периода на ембрионалното развитие може да доведе до вродени дефекти на главния и гръбначния мозък.
Някои пренатални витамини съдържат и DHA, компонент за насърчаване на здравословното развитие на плода.
Да се грижите за себе си е също толкова важно, колкото да се грижите за бебето, растящо във Вас. Дори неродените бебета могат да почувстват стреса, който изпитва майка им.
В зависимост от тежестта и продължителността на стреса, ефектите могат да се проявят в емоционалното здраве, поведението и физическото развитие на детето в бъдеще.
Намирането на начини за справяне със стреса е наложително за здрава и спокойна бременност.
Много бъдещи майки търсят положителни дейности за облекчаване на стреса, като йога, медитация, посещение на „училища за бременни“ и много други.
Обградете се с положителни емоции, защото бебето усеща не само стреса, усеща и кога мама е щастлива.
Изградете мрежа от подкрепа около себе си. Местните групи на майки и онлайн форумите също могат да Ви помогнат да се почувствате разбрани в страховете и вълнението си! При симптоми на депресия, се свържете с Вашия лекар възможно най-скоро.
Гледайте някои от любимите ни образователни видеоклипове за бременността.
9 месеца в утробата
От зачеването до раждането, погледнете уникално трансформацията на плода през девет месеца в утробата.
Адекватно хранене за бременни
Кристина Мътлър докладва как да поддържаме здравословно хранене по време на бременност.
Релаксираща музика за стреса.
Видеоклип с невероятна природа и спокойна келтска музика за медитация, лечебна терапия, сън, йога
Бременна съм. Какво да правя?
Обадете се на Вашия лекар и / или намерете гинекологичен кабинет близо до Вас, за да потвърдите бременността си. Вашият лекар ще Ви предостави допълнителна информация относно грижите Ви за бременност.
Кога трябва да посетя лекара си?
Посетете Вашия лекар възможно най-скоро, за да потвърдите бременността си. Много лекари изчакват, докато сте бременна на 6-8 седмица, за да проведат първия си ултразвук.
Кога мога да разбера пола на моето бебе?
Кръвни тестове могат да се проведат за потвърждаване на пола на вашето бебе преди типичния 20-седмичен ултразвук. Много родители научават пола на своето бебе на 20-седмичния си ултразвук; сексът може да се наблюдава обикновено между 16 и 20 седмици.
Коя храна е подходяща?
Храненето е от изключително значение за бебето. Здравословна балансирана диета е от съществено значение за очакването на майките да получат жизненоважни минерали и витамини. Кофеин, алкохол, сурови месни деликатеси, непастьоризирани млечни продукти и сокове, както и риба с високо съдържание на живак; често се препоръчва да се избягват. Ако сте загрижени за лекарства и други храни, не се страхувайте да се консултирате с Вашия лекар.
Какви витамини да приемам?
Витамини могат да ви осигурят основни продукти, които може да не намерите в храната. Като фолиева киселина; витамин, необходим за създаването на червени кръвни клетки и предотвратяване на дефекти на нервната тръба.
Какви упражнения мога да правя?
Леките упражнения обикновено се считат за безопасни за бременни жени; с дейности, включително ходене и йога. Но ще искате да се консултирате с Вашия лекар, преди да продължите или да започнете какъвто и да е режим на упражнения.
Какво е гестационният диабет?
Гестационният диабет е, когато бременна жена, която преди не е имала диабет, има високи нива на кръвната захар. Тест за глюкоза обикновено се прави около 24-та седмица от бременността, за да се определи дали бременната жена всъщност има гестационен диабет. Ако тестът заключи, че има гестационен диабет, лекарят ще работи с майката, за да обсъди следващите стъпки.
С кого мога да разговарям?
Ако се чувствате съкрушени, уплашени, нервни или ако се случва домашно насилие: Обсъдете това с Вашия лекар. Ако се чувствате в безопасност да говорите с партньора си, то говоренето за вашите притеснения или страхове може да ви успокои и двамата. Освен това присъединяването към местни групи за майки или онлайн групи за подкрепа може да бъде полезно.
Как започва връзката с моето бебе?
Още преди бебето ви да се роди, можете да прекарате време в връзка с него или нея. Можете да пишете писма на бебето си, за да им четете по-късно, можете да прочетете книга на глас и дори да пеете на бебето си.
Как да се подготвя за раждането?
Много болници ще предлагат безплатни уроци по раждане; както и грижи за бебета, столче за кола и безопасност в дома и др. Обърнете се към местната болница, за да видите възможностите си. Ако в болницата Ви не се предлагат такива, консултирайте се с Вашия лекар за препоръки!