Какво е Нутригенетиката (Нутригеномиката)?
През последните десетилетия изключително се засили интересът към здравословното хранене, появиха се редица хранителни режими и диети, които обещават загуба на тегло, оптимално здраве и висока производителност. Това, което е добре да знаете, обаче е, че хранителните потребности, както и реакцията към конкретни храни на всеки, варира!
Това е и предметът на изследване от сравнително новата научна дисциплина – Нутригенетика (Нутригеномика).
Това е сравнително нова научна дисциплина, която се фокусира върху връзката между гените, храненето и здравето. Тя се опитва да обясни как телата ни реагират на това, което ядем и пием – и как можем да използваме тези знания, за да насърчим активността в нашите „добри“ гени и да я потиснем в „лошите“ гени. Диетичните планове, базирани на нутригенетиката, разчитат на анализ на генетичния ви състав, за да дадат препоръки, които отговарят на Вашите лични хранителни и здравни нужди и помагат за предотвратяване на свързани с храненето хронични заболявания.
Персонализираните диетични планове не са нова концепция. Те започнаха да придобиват популярност преди около 20 години с подход, който помагаше на хората да отслабват, като се хранят и тренират според кръвната си група.
Диетата според кръвната група предизвика голям интерес, но и липсваше силна научна подкрепа. Нутригенетиката (Нутригеномиката) се появи в началото на 2000-те години след завършването на проекта за човешкия геном (HPG).
Въпреки че учените от десетилетия са наясно, че гените играят голяма роля за здравето ни, HPG им помогна да придобият нова представа за връзката между биоактивните съединения в храната и тяхното въздействие върху гените – и върху здравето на хората. Те откриха, че изборът на начин на живот може да насочи гените или да работят в полза на тялото, или в негова вреда.