Бързо запаметяване
Подобряване на концентрацията
Бързо смятане на ум
Аналитично мислене с творчески маниер
Лесно възприемане на нова информация
Две канадски диетоложки (и майки!) разкриват своите най-добри съвети, трикове и тайни за хранене на деца, от шест месечна до шест годишна възраст.
Храненето на деца не звучи като нещо много сложно: Вие готвите, те изяждат сготвеното:::😊))) Но реалността може да бъде малко по-различна.
В тази статия, взета от новото канадско ръководство за родители „Food to Grow On“ (Храна за порастване), популярните диетоложки и майки Сара Ремър и Кара Розенблум ще споделят с вас, родителите с какво и как да храните детето от захранването до порастването му😊.
Яде ли детето ви достатъчно?
Това е може би най-важното нещо, което трябва да знаете за храненето на децата и, което се отнася за всички възрасти, дори за бебетата.
Много родители не могат да приемат, че детето може да прецени само колко или кога иска да яде – ние сме част от култура, която казва на децата да „ометат чинията“ или да хапнат „само още една хапка“. Но децата се раждат с ясна интуиция по отношение на храненето – те знаят колко им е необходимо и кога да спрат – така че трябва да им се доверим за това. Предлагайки пет до шест възможности за хранене на ден (ястия и леки закуски), с много разнообразие, можем да сме спокойни, че нашите малчугани ще отговорят на своите хранителни нужди през деня, вместо да се фокусират върху някое конкретно хранене. Това прави храненето много по-приятно изживяване за тях и подхранва естествената способност на детето ви да се храни интуитивно.
Тази философия е известна сред диетолозите като Разделяне на отговорността на Сатър. Самите ние сме виждали как тази философия работи отново и отново – всъщност хиляди пъти! – в практиката ни и със собствените ни деца. Опитайте да я приложите! И бъдете търпеливи. Може да отнеме седмици или месеци, докато детето свикне с нея, но бъдете сигурни, че работи!
Казано по-просто, в Разделянето на отговорностите на Сатър родителите са отговорни за някои неща, докато децата – без значение на колко са години – са отговорни за други.
Родителите решават:
- Какво се сервира за ядене
- Кога се сервира
- Къде се сервира
Бебетата и децата решават:
- Дали искат да се хранят
- Колко да ядат
Яде ли детето ви достатъчно?
Бебета от 6 до 12 месеца
10 съвета за захранване с твърда храна!
- Въведете твърдите храни. На 6 месечна възраст бебето вече е готово да яде твърда храна;
- Изберете първата храна. Това може да е бебешка зърнена закуска, плодове, зеленчуци, месо, боб, и много други;
- Изберете богати на желязо храни. Бебето се нуждае от богата на желязо храна, поне два пъти на ден;
- Ограничете оризовите зърнени храни. Вместо това опитайте обогатена с желязо пълнозърнеста, ечемична или овесена каша;
- Имайте предвид, че някои храни крият опасност от задавяне. Помолете педиатърът ви да ви покаже какво трябва да правите в случай на задавяне при бебета;
- Хранете с комбинирания метод. Опитайте едновременно хранене с лъжица и оставяне на бебето да се храни само с подходящи продукти, дори в рамките на едно хранене.
- Знайте, че запушването е нормално. Това е естествен рефлекс, който предотвратява задавянето. Останете спокойни и бебето също ще бъде спокойно.
- Не отлагайте твърде дълго алергенните храни. Ядки, мляко, яйца, соя и други възможни алергени трябва да се въведат постепенно.
- Поемете ролята си и оставете бебето да поеме неговата. Нека бебето е отговорно за това колко яде. Не го насилвайте!
- Въведете пиенето от чаша. На шест месеца опитайте да дадете на бебето малко вода в обикновена чаша. В началото ще бършете повечко, но бебето ще се научи бързо.
Какво да предложите като първа храна на бебето?
Традиционно обогатените с желязо зърнени култури, разредени с кърма или адаптирано мляко, са златният стандарт за първа храна на бебето. Въпреки че все още е опция, това вече не е единственият избор. Най-важното нещо, което трябва да запомните, е да превърнете богатите на желязо храни в приоритет при захранването с твърда храна. Запасите от желязо на бебето са на привършване на шест месеца и е нужно да си го набавят от храната за правилен растеж и развитие.
ВЪЗРАСТ 6 ДО 7 МЕСЕЦА
Храни богати на протеини / желязо:
Месо: Пасирано, смляно и оформено на кюфтета или банички; или бавно сварено и след това накълцано;
Риби с ниско съдържание на живак: Обезкостени и сварени до омекване, след това пюрирани или оформени на кюфтенца.
Яйца: Твърдо сварени, след това намачкани на пюре; на омлет и нарязани на ивици; или бъркани яйца;
Фасул, леща или нахут: варени и след това намачкани на пюре;
Сирене и кашкавал: Настъргани или нарязани на тънки филийки.
Кисело мляко: Можете да опитате да си квасите😊 По-лесно е отколкото звучи!
Плодове и зеленчуци:
Меки плодове (като авокадо, зряла круша или банан): Обелени и нарязани на големи парчета.
По-твърди плодове и зеленчуци (като зелен фасул, моркови, тиквички или ябълки): Белени и приготвени на пара, докато омекнат, след това или на пюре, или нарязани на големи парчета.
Зърнени храни:
Киноа или овес: варени или печени на кюфтета или банички.
Пълнозърнест хляб: препечен и нарязан на ленти, след това тънко намазан с масло.
Зърнени бебешки каши: обогатени с желязо.
ВЪЗРАСТ 8 – 9 МЕСЕЦА
Продължете с горепосочените храни, но преминавайте към по-твърди текстури, когато бебето ви изглежда готово.
Храни, богато на протеини / желязо:
Добавете средно големи, меко приготвени парчета месо, птици и риба. Опитайте пюрирани боб и леща, или като пълнеж на банички.
Плодове и зеленчуци:
Добавете настъргани сурови плодове, като обелена ябълка или морков, и средно големи парчета меки плодове, като малини, киви или праскова.
Зърнени храни:
Опитайте овесени ядки с фъстъчено масло и пюриран банан. Включете и варени макарони, като пене или спирали.
ВЪЗРАСТ 10 – 12 МЕСЕЦА
Храните си остават същите, но може да преминете към по-малки парчета храна, която сръчните бебешки ръчички сами да си взимат.
Храни, богати на протеини / желязо:
Опитайте по-малки парчета месо, птици и риба. Добавете варени цели бобчета или нахут и кубчета сирене.
Плодове и зеленчуци:
Добавете по-малки парчета варени зеленчуци, като нарязани на пара моркови или задушени карфиол/броколи, и малки лентички краставица. Опитайте нарязано грозде и малки цели боровинки, както и малки парченца сушени плодове, като кайсии или стафиди.
Зърнени храни:
Включете зърнени храни като тестени изделия или ечемик в смесени ястия (без добавяне на сол), като равиоли с доматен сос, спагети болонезе или супа.
Прохождащи 12-24 месеца (toddler)
10 съвета за хранене на едногодишно дете
- Въведете прясното мляко. Детето може да пие краве мляко на 12 месеца. Ако все още кърмите, това е страхотно!
- Използвайте чаши. До годинката е добре да започнете да преминавате от бутилки към чаши;
- Насърчавайте самостоятелното хранене. Научете малкото си дете как да използва лъжица, вилица (и пръсти!) за самостоятелно хранене.
- Направете храненето забавно. Намалете стреса по време на хранене, не го задържайте дълго на столчето и не го карайте да яде повече, отколкото иска.
- Създайте режим. Вашето малко дете трябва да има три основни хранения и две до три закуски всеки ден, за да е сито и доволно😊.
- Давайте витамин D. Продължете с приема на 400 IU витамин D на ден.
- Знайте, че хвърлянето на храна е нормално. Това е фаза, която ще премине, ако останете спокойни.
- Не слагайте етикети, като – злоядо дете или капризно дете. Това прозвище само засилва проблема. Да бъдеш придирчив към храната е нормална фаза, която се израства.
- Избягвайте лакомства. В диетата на 12 – 24 месечното дете няма място за бонбони, безалкохолни напитки и сладкиши – все още не. Нужни са храни, богати на хранителни вещества, витамини и минерали, за да запълнят нежното коремче.
- Бъдете модел за подражание. Вашето малко дете гледа и се учи от вас. Спазвайте огледално здравословно поведение (да, това означава, че трябва да ядете зеленчуци!).
Самостоятелно хранене и придирчиво хранене
Да имате малко дете е забавно, завладяващо и разочароващо едновременно, особено когато става въпрос за хранене!
Докато вашето дете преминава от бебе към прохождащо, ще забележите промени в развитието и социални промени, които също могат да повлияят на хранителните му навици. С усъвършенстването на координацията и фината моторика, самостоятелното хранене става все по-лесно.
Освен това, желанието за самостоятелност във всички аспекти е характерна за т.нар. „бебешки пубертет“, така че няма как да не засегне и процеса на хранене.
Това е хубаво нещо!
В този период на прохождане е добре да насърчите детето да се отучи от бутилката, да се научи на пие от чаша и да се храни с лъжица (ако вече не прави тези неща).
Вероятно ще забележите, че хранителните навици на вашето дете също стават малко по-непредсказуеми. На този етап апетитът на децата и приемът на храна могат да започнат да се забавят заедно с растежа им, което е напълно нормално.
Но това обикновено означава, че те стават по-селективни по отношение на избора си на храна, докато копнеят за независимост и контрол, което води до – придирчиво хранене!
Вашето малко дете може да обича една храна днес, но да я откаже утре, да хвърли цяла купа прясно приготвена овесена каша на пода или да изпадне в истерия при вида на любима доскоро храна. Всичко това е част от процеса на порастване и постепенно преминава.
Важно е да предлагате на малкото си дете ястия и леки закуски на редовни и предвидими интервали (приблизително на всеки два до три часа).
Опитайте да се придържате към режима, така че детето ви да научи, че храненето не безразборно разхвърляно през деня, а нещо, което се случва приблизително по едно и също време всеки ден. Това ще му помогне да развие здравословни хранителни навици, и да не ви гони по цял ден за храна.
Последователността е ключова.
На този етап установяването на граници по време на хранене около това какво, кога и къде яде е важно, за да може вашето дете да се научи как да управлява глада и ситостта си (да се саморегулира) и да се храни интуитивно.
Колкото по-редовно и предсказуемо е времето за хранене (разбира се, с малко гъвкавост – нека бъдем реалисти), толкова по-лесно е за малките деца да се научат как да управляват апетита си и приема на храна.
Колко храна е достатъчно?
Малките деца се нуждаят от около 1300 калории на ден. Но ние със сигурност не искаме да броите калориите на вашето едногодишно!
Докато спазвате разделението на отговорностите на Сатър, вашето малко дете ще получава това, от което се нуждае.
Хранене на деца на възраст 2 – 3 години
10 съвета за хранене на деца от две до три години
- Създайте режим на хранене. Старайте се да се храните по едно и също време всеки ден, за да установите модел и да избегнете безразборното хранене.
- Яжте като семейство. Бъдете пример за здравословно хранене, докато се наслаждавате на времето, прекарано заедно.
- Направете зеленчуците вкусни. Развихрете въображението си с формите и цветовете, изрязвайте ги като фигурки, опитайте различни текстури и т.н. Залогът – детето ви да заобича зеленчуците – си струва усилието!
- Гответе с децата си, за да им покажете съставките и да не ви се налага да отговаряте на въпроси като: какво е това зеленото😊.
- Погрижете се детето ви да е седнало удобно по време на храненето – нека столът е с подходяща височина, за да не се чувства отделено от останалата част от семейството;
- Предлагайте зеленчуци често. Децата ще се научат да ядат зеленчуци ако постоянно са им пред очите, както и като виждат, че любимите мама, татко и бате/кака си ги хапват така сладко😊.
- Следвайте апетита им. Не забравяйте разделянето на отговорностите на Сатър: Вие сервирате здравословни храни и оставяте на децата да решат колко да ядат.
- Приемете, че децата цапат докато се хранят. За децата е добре да изследват храната, но също така е добре да зададете граници, така че да не излизат извън контрол.
- Не използвайте лакомствата като награда. Почерпка от време на време е добре, но не като подкуп или награда за добро поведение.
- Пазарувайте и гответе заедно.
Придирчиви „кулинарни критици“
Да, коментарът към сервираната от вас вечеря с право би спечелил това прозвище на две годишното ви дете😊.
След двегодишна възраст растежът започва да се забавя малко и малките деца излизат от критичния си период на хранене, което означава, че приемът на храна и апетитът им намаляват. Комбинирайте това с тяхната новооткрита независимост и желание за контрол и това лесно се превръща в – както се досещате – битките по време на хранене.
Можем обаче да се отпуснем, тъй като през повечето време децата получават нужните им хранителни вещества, въпреки че изглежда, че не ядат почти нищо в някои дни. Докато предлагате разнообразие от храни през цялата седмица, всичко ще се балансира.
Ето нещо, което би ви успокоило малко: всъщност би било необичайно, ако детето ви не беше капризно по отношение на храната до известна степен на този етап.
Не сте сами в тази борба!
Децата в тази възрастова група често обявяват, че вече „мразят“ храни, които преди са приемали и дори харесвали. Нормално е – не се притеснявайте.
Ключът е да бъдете търпеливи, спокойни и позитивни. Начинът, по който реагирате на типичните хранителни предизвикателства на малките деца, може или да създаде по-големи, по-сериозни проблеми с храненето занапред, или може да помогне на вашето дете да развие здравословна връзка с храната. Това е етапът, когато нездравословните модели на хранене могат да се задълбочат, особено ако детето усеща голям натиск, принуда или отрицателна енергия на масата.
Не се фокусирайте върху това „да накарам детето си да яде“! Съсредоточете се върху прекарването на качествено семейно време заедно, моделиране на здравословни хранителни навици и създавайки любов към храната в детето.
Лакомства
Примирете се, че децата искат сладки лакомства. Ето как да избегнете обсебването.
Предлагайте на случаен принцип. Предлагайте сладки храни, когато има смисъл за вас и за вашето семейство, но правете това на случаен принцип. Не ги превръщайте в събитие. Не искате детето ви да свързва лакомствата с определен ден, час или хранене, или по това време ще започне да жадува за тях.
Не налагайте прекалени ограничения. Иначе рискувате, когато не сте наоколо, детето да прекали.
Избягвайте да използвате лакомствата като награда. Всички родители знаят колко изкушаващо е да използваме тази стратегия за подкупване или награждаване на деца, но това само поставя лакомствата на пиедестал.
Големи деца (от 3 до 6 години)
10 съвета за хранене на децата в детската градина.
- Сервирайте най-често цели, сурови храни (ако самият продукт позволява, разбира се). Правилото гласи, че най-полезна е храната, която помни от къде е дошла😊
- Пригответе подкрепяща, витаминозна закуска за след градина. Добавете зеленчуци, плодове, пълнозърнести храни и храни, богати на протеини.
- Старайте се водата да е основана напитка. Сокът и безалкохолните напитки са лакомства – като бонбоните!
- Учете детето, че най-важна е „балансираната чиния“. Напълнете половината със зеленчуци, четвърт със зърнени храни и четвърт с протеини.
- Погрижете детето да има поне 60 минути физическа активност всеки ден.
- Гответе с детето си. Научете го да прави подходящи за възрастта му кулинарни задачи и не се притеснявайте от бъркотията😊 Когато порасналият ви тийнейджър ви отмени в кухнята, ще разберете, че си е струвало😊
- Не поставяйте децата на диети за отслабване. Вместо това насърчавайте здравословния начин на живот.
- Възпитавайте добро самочувствие. Вдъхновете детето си да се обича.
- Знайте, че вегетарианската и веганската диета са безопасни на този етап. Уверете се, обаче, че осигурявате достатъчно протеини, желязо и витамин В12.
- Бъдете гъвкави, не ограничаващи. Храната никога не е враг.
Вечната битка за боклучестата храна „Junk food”
Децата на този етап могат да ядат почти всичко, но това не означава, че е добре да го правят. Всички деца са различни по отношение на боклучестата храна – някои са като пристрастени и имат безброй начини как да ви „изнудят“ да им купите. Докато други могат да опитват само от време на време😊.
Най-важното е детето ви да се храни с пълноценна храна, съдържаща всички хранителни вещества, необходими на организма му за нормален растеж и развитие.
Това е и периодът, в който детето изгражда хранителните си навици за цял живот, така че се уверете, че му предлагате разнообразна храна, а не само това, което вие обичате😊.
Ето лошата новина: Децата на тази възраст са склонни да ядат много преработени и пакетирани храни – неща като бисквитки, хотдог, безалкохолни напитки, пилешки хапки, вафли и чипс.
Защо това е проблем?
Редовният прием на преработени храни е свързан с повишен риск от хронични заболявания като диабет тип 2, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.
И така, какво трябва да ядат децата?
Тези малки човечета, пълни с толкова енергия и растящи като гъбки имат нужда от калории и много хранителни вещества, но същевременно побрани в малък обем, тъй като стомахчетата на децата са малки и те бързо усещат ситост. Следните храни са изключително богати на хранителни вещества и е препоръчително да участват в детското меню редовно!
Те са:
Зеленчуци
Плодове
Червено и птиче месо
Риба и морски дарове
Яйца
Бобови култури и варива: нахут, черен боб, леща, тофу
Млечни продукти: мляко, кефир, кисело мляко, сирене, кашкавал
Ядки: бадеми, кашу, пекани, орехи, ядково масло и мляко
Семена: коноп, тиквено семе, сусам, слънчоглед, чиа, масло от семена
Пълнозърнести храни: овес, киноа, ечемик, ориз, пълнозърнеста пшеница
Здравословни масла: маслиново, от авокадо, сусамово
Запознайте се с нашите програми, като посетите : Ваучери за отстъпка
Запознайте се с нашите програми, като посетите: Ваучери за отстъпка
Източници:
Theedadvocate.org – 7 benefits of stem education
Mdpi.com – STEM Education in Secondary Schools
Stemeducationjournal.springeropen.com – Study of afterschool STEM programming
Thetechedvocate.org – The many benefits of stem education
[site_reviews_summary schema=true]
Хранене на деца
Доказани услуги за интернет маркетинг- Хранене на деца развитие
Хранене на деца
Т?
Източници: https://www.care.com/c/stories/5219/9-tips-for-teaching-kids-responsibility/
Източници: https://www.fatherly.com/love-money/remote-learning-advice-for-parents/
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/chto-takoe-soroban/
https://qz.com/1097364/the-simple-step-parents-can-take-to-teach-their-kids-persistence-and-grit/
https://mommyuniversitynj.com/2015/03/16/10-benefits-of-cooking-with-kids/
https://www.verywellfamily.com/how-parents-can-teach-kids-grit-4126106
https://parenting.firstcry.com/articles/10-helpful-tips-for-parents-to-handle-naughty-kids/
https://time.com/35496/how-to-raise-happy-kids-10-steps-backed-by-science/
https://www.wikihow.com/Teach-Your-Children-Optimism
https://edu.gcfglobal.org/en/internetsafetyforkids/teaching-kids-about-internet-safety/1/
https://www.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/kids-online-safety
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/ustnyj-schet-na-pal-cah–osnovnye-priemy/
http://www.kids-sports-activities.com/child-growth-and-development.html
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/kak-mozhno-razvit-pamyat-u-rebenka/
Всички ние знаем, че четенето на нашите наследници е от изключително значение. Уча се. То подобрява речниковия запас на вашия малчуган и му помага да се научи да пише и чете перфектно.
Хранене на деца
Подозирахте ли обаче, че четенето играе огромна роля не само в детския живот, но и във всекидневието на всички незрящи хора? Онлайн игри за деца от Yuppie.bg Английски за начинаещи
Докоснете се още сега до невероятната сила, която детските приказки притежават. Хранене на деца
# Четенето подготвя хората да успеят в Хранене на деца
Колкото повече четете на децата си, толкова повече знания ще поглъщат те, а знанието е задължително във всички аспекти на човешкия живот. Съществуват множество изследвания, които показват, че редовното четене на бебета несъмнено им дава отличен начален старт, подготвяйки ги и за Развитие на децата в предучилищна възраст Етапи на детското развитие
Хранене на деца
Освен това, четенето на слепи хора също е жизненоважно за тях, тъй като им помага да се справят с натиска на живота и възможни стресиращи моменти в бъдеще. Уча се. Те се ангажират със смислена дейност, която заема ума и времето им, като заема ролята на стимулираща алтернатива на дейности. Хранене на деца