Бързо запаметяване
Подобряване на концентрацията
Бързо смятане на ум
Аналитично мислене с творчески маниер
Лесно възприемане на нова информация
Днес отвсякъде ни залива толкова много информация за това как да се храним правилно, че понякога може да ни дойде в повече, особено когато е противоречива 😊!
Въпреки, че може да сте чували всякакви неща за това кои храни да избирате и кои да избягвате, има няколко прости правила, които могат да ви помогнат да направите правилния избор на храна.
Започнете, като се уверите, че диетата ви включва здравословни храни и напитки. След това поработете върху коригирането на хранителните си навици, например като готвите за себе си,. Вместо да хапвате полуфабрикати; четете етикетите и правите здравословни суапове.
Можете също така да коригирате времето за хранене, измествайки вечерята колкото се може по-рано и регулирайки междинните похапвания.
МЕТОД I
- Коригиране на вашите хранителни навици
Как да продължим да се храним с любимите си храни, но да спазваме режим? Ако не можете да се откажете от любимото нездравословно лакомство (картофен чипс), го заменете с по-здравословна версия (зеленчуков чипс с по-малко мазнина и сол).
Простите суапове (замени) могат да ви помогнат за подобряване на хранителните навици по лесен и безболезнен начин.
Идентифицирайте нещо нездравословно, което обичате, и след това потърсете алтернатива, която би била по-здравословна и все пак да задоволява същата нужда.
- Четете етикетите.
Проверката на етикетите ще ви помогне да избегнете храни, които съдържат нездравословни съставки, като добавена захар и трансмазнини.
Вижте информацията за хранителните стойности на опакованите храни и ако има високо съдържание на мазнини, захар, натрий или и трите, не ги купувайте!
На опаковката на някои храни с големи надписи са посочени предимства като: без консерванти; с по-малко мазнини; без добавена захар или транс-мазнини; с по-малко сол и т.н..
Но все пак е важно да проверите информацията за хранителните стойности, за да се уверите, че храната всъщност е наистина здравословна.
Прочетете и съставките на етикета!
Ако се опитвате да избегнете конкретна съставка, като захар, палмово олио или пшеница, можете лесно да разберете дали дадена храна е подходяща за вас, като проверите съставките.
- Уверете се, че се храните с разумни порции. Опакованите храни обикновено включват информация за препоръчителния размер на порцията. За да сте сигурни, че консумирате количеството калории и мазнини, посочено за една порция, ще трябва да измерите количеството, посочено на опаковката. Може да ви е необходима везна или мерителна чаша в зависимост от вида на храната.
Например, ако приготвите кутия с макарони, размерът на порцията може да бъде 1 чаша (240 гр.) варени макарони. Използвайте мерителна чашка, за да си сипете точно това количество.
Днес размерите на порциите са много по-големи от преди, така че прочетете етикетите на всички предварително опаковани храни, които купувате, и избягвайте прекалено големите порции.
- Дръжте нездравословните храни извън вашата кухня. За да премахнете нездравословните изкушения, не ги купувайте! Така, дори когато ви залее желание за нездравословно похапване късно вечер, просто няма да има какво😊. Може дори да претърсите шкафовете и хладилника за „junk food” и да се отървете от нея в пристъп на „здрав разум“😊.
- Използвайте хранителни стратегии, за да ядете по-малко и да се наслаждавате на храната си повече. Практикуването на добри хранителни навици може да ви помогне да ядете по-малко, хранейки се по-бавно. Това е и чудесен начин да се наслаждавате повече на храната си. Винаги се хранете седнали, а не на крак и в движение. Опитайте се да отделяте поне 20 минути за хранене, защото по-бавното хранене, по-рядко води до преяждане. Някои други стратегии, които може да опитате, са:
Премахнете разсейването по време на хранене, като изключите телевизора и приберете телефона си;
Насладете се на вида и аромата на храната, преди да започнете да ядете;
Дръжте приборите в не-доминиращата ръка или опитайте да се храните с клечки😊
Чудесен начин да забавите темпото:
Дъвчете бавно и се наслаждавайте на всяка хапка.
- Научете се да разпознавате емоционалното хранене. Ако се обръщате към храната за утеха, когато се чувствате тъжни, самотни или отегчени, вие имате т.нар. емоционално хранене. Това може да доведе до ядене, когато не сте гладни; преяждане или хранене с тежки, нездравословни боклуци (тип самонаказване). Ако се усетите неспособни сами да се справите с емоционалното хранене, винаги може да се обърнете към терапевт, който да ви покаже стратегии за справяне с емоциите без участието на храна.
Например, терапевтът може да ви научи как да разпознавате какво наистина чувствате и след това да изберете нещо здравословно, което бихте могли да направите.
За да се чувствате по-добре, като например да се разходите, да направите упражнения за дълбоко дишане или да послушате музика.
МЕТОД II
Как да се храним, избирайки здравословни храни и напитки
- Напълнете чинията си наполовина със зеленчуци и плодове при всяко хранене. Плодовете и зеленчуците са богати на хранителни вещества и фибри и са по-нискокалорични от повечето други храни; особено ако са органични (без пестициди). Това ще ви помогне да се заситите по-бързо и да останете сити по-дълго. Можете да приготвяте зеленчуците на пара, да ги задушите, изпечете или сварите. Пригответе ги както ще ви е най-вкусно! Салатата с пресни зеленчуци също е чудесен избор.
- Включете пълнозърнести храни и ограничете рафинираните въглехидрати. Пълнозърнестите версии на въглехидратните храни са по-здравословни за вас, защото съдържат повече фибри и хранителни вещества. Те също така поддържат задълго чувството за ситост и високите енергийни нива. Изберете пълнозърнест хляб, пълнозърнести макаронени изделия и кафяв ориз, вместо белите варианти на тези храни. Някои други здравословни пълнозърнести храни, които можете да включите в диетата си, са: Киноа, Ечемик, ръжен хляб, Овес.
- За да се храните пълноценно, добавяйте порция чист протеин в чинията си при всяко хранене. Протеините трябва да съставляват около 1/4 от чинията ви при всяко хранене. Богатите на протеини храни са месо, риба, боб и яйца. Някои млечни продукти също са с високо съдържание на протеини, като изварата и киселото мляко. Изберете по-бедните на мазнини протеини, като пилешки гърди без кожа, тилапия, смляна пуйка, боб, тофу и белтъци. Това ще намали количеството мазнини и холестерол във вашата диета, което е благоприятно за цялостното ви здравословно състояние.
Проверете опаковката на артикула, за да намерите препоръчителният размер на порцията.
Порциите варират при различните видове протеинови храни.
Например, препоръчителната порция месо или риба е 85 гр., докато порцията боб или извара е 1/2 чаша (120 г).
Съвет: Можете да намалите съдържанието на мазнини в месото, като премахнете кожата, както и като избягвате пърженето.
- Ограничете приема на мазнини. Здравословното ниво на мазнини във вашата диета е между 20 и 35%. За някой, който спазва диета с 2000 калории, това би означавало около 44 до 77 грама мазнини дневно. Но най-добре е да консумирате здравословни мазнини, като мононенаситени и полиненаситени мазнини, и да ограничавате или избягвате нездравословните наситени мазнини и трансмазнини.
- Включете 2-3 порции зехтин, ядки, семена или авокадо в ежедневната си диета, за да си осигурите нужните здравословни мазнини. Стремете се не повече от 10% от дневните ви калории да идват от наситени мазнини. Например, ако сте на диета от 1700 калории на ден, тогава не повече от 170 от дневните ви калории трябва да идват от наситени мазнини, или около 19 грама наситени мазнини на ден. Уверете се, че сте проверили етикетите на храните, за съдържанието на транс-мазнини. Ако дадена храна съдържа транс-мазнини, не я купувайте и не я яжте. Транс-мазнините често се срещат в маргарина, сухата сметана за кафе и в продукти като чипсове, вафли и други пакетирани храни.
-
Пийте предимно вода и ограничете или избягвайте сладките напитки.
Водата ще осигури на тялото ви нужната хидратация. Наистина не е нужно да пиете нищо друго. Ако обаче пиете други напитки, предпочитайте фрешовете пред газираните подсладени напитки.
- Помнете, че жаждата не винаги е точен показател кога тялото ни се нуждае от хидратиране. Ако урината ви е бледа и не чувствате жажда, вие най-вероятно сте добре хидратирани.
Препоръчително е приемът на алкохол да бъде умерен. Пийте не повече от 1 алкохолна напитка дневно, ако сте жена, или не повече от 2 алкохолни напитки дневно, ако сте мъж, като една алкохолна напитка означава 350 ml бира, 150 ml вино или 44 ml спиртни напитки.
- Позволявайте си от време на време „хранителни прегрешения“ и не си забранявайте твърдо никоя храна. Въпреки че е важно да правите здравословен избор през повечето време, има моменти, в които искате да се поглезите и това е добре! Опитайте се да ограничите подобни крачки встрани от здравословния режим до веднъж или два пъти седмично и ги планирайте предварително, за да намалите шансовете да прекалите.
Например, може да планирате да пийнете повече с приятели в петък вечер или да отидете на сладолед със семейството си в неделния следобед. Насладете се на тези моментни „забежки“ без чувството, че правите нещо нездравословно😊.
МЕТОД III
Как да се храним правилно като честота и време през деня
- Научете се да идентифицирате кога всъщност сте наистина гладни. Настройването на вашите сигнали за глад може да ви помогне да избегнете преяждане или ядене от скука. Ако не сте сигурни дали сте гладни, отделете малко време, за да помислите кога сте яли последно и колко. Ако са минали повече от 3 часа, може би правилно разчитате сигналите за глад. Ако са минали по-малко от 3 часа, помислете дали желанието ви за храна не е продиктувано от друга необходимост.
Някои хора използват съкращението HALT – Hungry (гладен), Angry (ядосан ), Lonely (самотен ), Tired (уморен), за да спрат да се хранят хаотично. Ако не сте гладни, запитайте се дали изпитвате някоя от тези емоции. След това потърсете начин да се справите с усещането без помощта на храна.
Например, ако сте ядосани (или притеснени) за нещо, разходете се в парка, ако сте самотни, срещнете се с приятел.
Ако сте уморени, бързата дрямка със сигурност ще ви освежи повече от храната.
- Не се оставяйте да прегладнявате. Яжте на равни интервали през целия ден. Така ще осигурите на тялото си горивото, от което се нуждае, за да работи цял ден. Това обикновено означава 5 хранения на ден, от които три са основни.
-
Не пропускайте хранене!
Това често води до преяждане при следващото си хранене, за да компенсирате пропуснатата храна.
- Вечеряйте рано, за да си почине храносмилателната ви система. Тялото ви не се нуждае от гориво, докато си почива през нощта.
- Храненето преди лягане може да наруши съня ви и тялото няма да може да изгори ефективно калориите, така че може да се натрупат като излишни мазнини.
- Стремете се последното ви хранене да е поне 3 часа преди лягане, за да оставите на тялото си дълга почивка между вечерята и закуската.
- Опитайте да спазвате диета с периодично гладуване. Периодично гладуване е, когато вместите храненията си в рамките на един и същ 8 до 10 часов прозорец през най-активната част от деня ви. Това ограничава кога можете да ядете и дава на тялото ви повече време за изгаряне на приетите калории.
- В резултат може да откриете, че приемате по-малко храна. Определете прозорец, който е съобразен с вашия режим на работа и почивка, и се старайте да консумирате храната само в рамките на този период.
Запознайте се с нашите програми, като посетите : Ваучери за отстъпка
Запознайте се с нашите програми, като посетите: Ваучери за отстъпка
Източници:
Theedadvocate.org – 7 benefits of stem education
Mdpi.com – STEM Education in Secondary Schools
Stemeducationjournal.springeropen.com – Study of afterschool STEM programming
Thetechedvocate.org – The many benefits of stem education
[site_reviews_summary schema=true]
Как да се храним правилно
Доказани услуги за интернет маркетинг- Как да се храним правилно
Как да се храним правилно
Т?
Източници: https://www.care.com/c/stories/5219/9-tips-for-teaching-kids-responsibility/
Източници: https://www.fatherly.com/love-money/remote-learning-advice-for-parents/
https://www.chcmass.com/2018/10/05/the-stages-of-child-development/
https://www.zerotothree.org/resources/78-preschool-prep-how-to-prepare-your-toddler-for-preschool
https://www.todaysparent.com/kids/kids-health/age-by-age-guide-to-feeding-babies-toddlers-and-kids/
https://qz.com/1097364/the-simple-step-parents-can-take-to-teach-their-kids-persistence-and-grit/
https://mommyuniversitynj.com/2015/03/16/10-benefits-of-cooking-with-kids/
https://www.verywellfamily.com/how-parents-can-teach-kids-grit-4126106
https://parenting.firstcry.com/articles/10-helpful-tips-for-parents-to-handle-naughty-kids/
https://time.com/35496/how-to-raise-happy-kids-10-steps-backed-by-science/
https://www.wikihow.com/Teach-Your-Children-Optimism
https://edu.gcfglobal.org/en/internetsafetyforkids/teaching-kids-about-internet-safety/1/
https://www.kaspersky.com/resource-center/preemptive-safety/kids-online-safety
https://www.fluentu.com/blog/english/easy-english-lessons/
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/ustnyj-schet-na-pal-cah–osnovnye-priemy/
http://www.kids-sports-activities.com/child-growth-and-development.html
https://amakids.ru/about_us/blog/mentalnaya-arifmetika/kak-mozhno-razvit-pamyat-u-rebenka/
Всички ние знаем, че четенето на нашите наследници е от изключително значение. Уча се. То подобрява речниковия запас на вашия малчуган и му помага да се научи да пише и чете перфектно.
Как да се храним правилно
Подозирахте ли обаче, че четенето играе огромна роля не само в детския живот, но и във всекидневието на всички незрящи хора? Онлайн игри за деца от Yuppie.bg Английски за начинаещи
Докоснете се още сега до невероятната сила, която детските приказки притежават. Хранене на деца
# Четенето подготвя хората да успеят в Как да се храним правилно
Колкото повече четете на децата си, толкова повече знания ще поглъщат те, а знанието е задължително във всички аспекти на човешкия живот. Съществуват множество изследвания, които показват, че редовното четене на бебета несъмнено им дава отличен начален старт, подготвяйки ги и за Развитие на децата в предучилищна възраст Етапи на детското развитие
Как да се храним правилно
Освен това, четенето на слепи хора също е жизненоважно за тях, тъй като им помага да се справят с натиска на живота и възможни стресиращи моменти в бъдеще. Уча се. Те се ангажират със смислена дейност, която заема ума и времето им, като заема ролята на стимулираща алтернатива на дейности. Как да се храним правилно