Бързо запаметяване
Подобряване на концентрацията
Бързо смятане на ум
Аналитично мислене с творчески маниер
Лесно възприемане на нова информация
Прекарването на по-малко време в класната стая означава, че трябва да отделяте повече време за подготовката си извън часовете.
Тази голяма промяна може да се стори непосилна в началото, но възможността да постигнете баланс между личния си живот и живота в училище е от решаващо значение за вашия успех.
Ето 10 съвета, които ще ви помогнат да балансирате личния си живот с училището.
-
СЪЗДАЙТЕ ГРАФИК И СЕ ПРИДЪРЖАЙТЕ КЪМ НЕГО
Първият съвет, който можем да предложим, е да създадете график. Графикът е жизненоважен за балансирането на вашия училищен и личен живот, тъй като ви позволява да планирате нещата. С него разполагате с всичките си крайни дати и други ангажименти на едно общо място. Когато планирате, има две важни части, които са еднакво отговорни при определянето на успеха на вашия планер: създаване на график и спазване на графика.
КАК ДА СЪЗДАДЕТЕ СВОЯ ГРАФИК
Преди да можете да се придържате към графика си, трябва да го създадете. Когато създавате своя график, трябва да включите почти всичко – датите, на които трябва да се изпълнят задачите, работния ви график, датите на тестове, социални събития и всяко друго важно нещо или краен срок, за който се сетите в Google Календар или физически планер. Това улеснява управлението на вашия график сега, когато всичко е на едно място.
КАК ДА СПАЗВАТЕ ГРАФИКА СИ
След като графикът ви е завършен, вече можете да работите по неговото следване. Най-добрият начин да увеличите максимално ефективността на вашия график е да го следвате и да спазвате всички крайни срокове. Можете да се консултирате с календара си, за да разберете най-добрия начин да управлявате времето си. Например тази седмица може да е по-малко натоварена, но следващата седмица имате много задачи. След като графикът ви е завършен, можете да видите, че работата по поне някои от тези задачи тази седмица би била от полза.
-
ВЗЕМЕТЕ ГОЛЕМИ ЗАДАЧИ И ГИ РАЗДЕЛЕТЕ НА ПО-МАЛКИ
Една голяма задача, като например изследователска работа, може да изглежда като обширен проект и може да се превърне в много смущаваща задача да започнете. Като го разделите на по-малки задачи, можете да превърнете един плашещ на пръв поглед проект в няколко по-малки и по-управляеми задачи за няколко седмици. Една седмица може да бъде изразходвана за проучване, следващата за създаване на план и единственото нещо, което остава, е да преразгледате и финализирате вашия документ. Това, което някога беше страшна задача, сега е три малки задачи.
-
ОТДЕЛЕТЕ ВРЕМЕ ЗА ПОЧИВКИ
Разбираме, че намирането на време за почивка, когато имате много работа за вършене, може да изглежда контрапродуктивно, но почивките са от решаващо значение за предотвратяване на прегарянето и поддържане на баланс между работа и училище. Нямаме предвид, че трябва да правите толкова много почивки, че да не можете да завършите работата си. Все пак искаме да подчертаем колко е важно да правите целенасочени почивки, дори ако това е толкова просто, колкото да не вършите никаква работа, докато ядете любимото си ястие.
-
НАУЧЕТЕ СЕ ДА КАЗВАТЕ „НЕ“
Поставянето на граници за себе си е друга важна стъпка в балансирането на личния ви живот с вашето образование. Напълно добре е да можете да кажете „не“ на някого, когато забележите, че вече имате натоварена седмица в календара си. Като кажете „не“, можете да си помогнете да завършите всичко, което трябва да завършите по график.
-
ЗАДАВАЙТЕ ВЪПРОСИ, КОГАТО СТЕ В ЗАТРУДНЕНИЕ
Ако сте заседнали с даден въпрос или не разбирате указанията на дадена задача, трябва да попитате вашия професор и/или колегите си. Ако се окажете, че все още сте заседнали в даден проблем, след като сте положили сериозни усилия, добре е да помолите за помощ и е по-добре да помолите, отколкото да останете приковани към него и да губите ценно време. За да увеличите времето си, можете също да работите върху нещо друго, докато чакате отговор.
-
ПОСТАВЕТЕ ЦЕЛИ, КОИТО СА ЯСНО ДЕФИНИРАНИ
Като си поставите ясни цели, можете да увеличите максимално ползите от вашия график. SMART целите могат да ви настроят да спазвате всички крайни срокове, посочени в календара ви. Колкото по-лесно можете да спазите всички крайни срокове, толкова по-лесно ще бъде да балансирате личния си живот и училището.
-
ПОДДЪРЖАЙТЕ ВСИЧКО ОРГАНИЗИРАНО
Един от нашите най-важни съвети е да поддържате всичко организирано. Дори да създадете добър график, да си поставите цели и да следвате всеки съвет, който изброихме досега, неорганизацията може да ви накара да не поставите всичко в календара си. Освен това можете да загубите определени документи, които са ви необходими, за да завършите други задачи. Ето защо поддържането на всичко организирано е от решаващо значение.
-
УПРАВЛЯВАЙТЕ ВРЕМЕТО СИ ЕФЕКТИВНО
Ефективното управление на времето може да ви позволи да отделяте по-малко време за училищна работа и повече време за личния си живот. Дисциплината е ключът към постигането на този баланс. Например, вместо да прекарвате 30-те минути между дейностите си, използвайки телефона си или излежавайки се, прекарайте тези 30 минути в една от задачите си.
-
ОГРАНИЧЕТЕ ВРЕМЕТО, ПРЕКАРАНО В ОТЛАГАНЕ
Ограничаването на времето, което прекарвате в отлагане, върви ръка за ръка с ефективното управление на времето ви. Въпреки че в момента може да изглежда като добра идея да отложите нещо назад, ще има значително повече стрес, опитвайки се да завършите задачата в последния момент и балансът между личния ви живот и училището ще бъде нарушен. Неотлагането е от решаващо значение за управлението на този баланс.
-
ГРИЖИ СЕ ЗА ТЯЛОТО СИ
Последна и най-важна стъпка е грижата за вашето тяло. Уверете се, че ядете, че сте хидратирани и спите достатъчно. Освен това, ако останете вътре на бюрото за дълги периоди, може да затрудни фокусирането, така че не забравяйте да се разхождате или да седнете навън по време на почивка.
Ако не успеете да се погрижите за себе си, проблемите може да изглеждат много по-лоши, отколкото са в действителност, и няма да можете да се справите толкова добре, колкото обикновено.
Източници:
Theedadvocate.org – 7 benefits of stem education
Mdpi.com – STEM Education in Secondary Schools
Stemeducationjournal.springeropen.com – Study of afterschool STEM programming
Thetechedvocate.org – The many benefits of stem education